2022 Awards

FIRST PLACE BY CATEGORY

click on the artist's name to be taken to their website

CERAMICS/POTTERY: CHRIS HEEDE

DIGITAL ART: WIL ADAMS

DRAWING/PASTEL: MICHAEL PHIPPS

FIBER/WEARABLES: TERI MCHALE

GLASS: LINDA STOUT

GRAPHICS/PRINTMAKING: PAUL NZALAMBA

JEWELRY: SAUL YURIVILCA

LEATHER: LUCY DUKE

METAL: GREG MEYERDIRK

MIXED MEDIA: DOUG, DIANNE, & RYAN ADAMS

PAINTING: RON LARSON

PHOTOGRAPHY: SHELLY WAYNE

SCULPTURE: DUSTYN BRADSHAW

WOOD: STEVEN RICHARDS

BEST OF & CHOICE AWARDS

click on the artist's name to be taken to their website

 

BEST OF SHOW: MATT CLARK

BEST OF 2D: MICHAEL PHIPPS

BEST OF 3D: MATT CONLON

 

 

 

MAYOR'S CHOICE: PAUL NZALAMBA

COUNCIL CHOICE: NANCY ANDRUK OLSON

COUNCIL CHOICE: MATT CLARK

COUNCIL CHOICE: PERRI DUNCAN

COUCNIL CHOICE: RYAN SMITH

COUNCIL CHOICE: JOHNNY ADOLPHSON

ARTS COMMISSION CHOICE: BOB LANSING

SECOND PLACE BY CATEGORY

click on the artist's name to be taken to their website

CERAMICS/POTTERY: DULANEY MITCHELL

DRAWING/PASTEL: LYNETTE NICHOLS

FIBER/WEARABLES: JEFF SEEYMAYER

GLASS: MARIUSZ RYNKIEWICZ

GRAPHICS/PRINTMAKING: JENNIFER WORSLEY

JEWELRY: AUDRA THOMPSON

METAL: ROSA AND RAMON VELASQUEZ

MIXED MEDIA: DAVID CORNWELL

PAINTING: MATT PECTOL

PHOTOGRAPHY: JOHNNY ADOLPHSON

SCULPTURE: RYAN ADAMS

WOOD: KEN RAGSDALE

THIRD PLACE BY CATEGORY

click on the artist's name to be taken to their website

CERAMICS/POTTERY: BOB LANSING

DRAWING/PASTEL: MELI CALKINS

GLASS: NIKKI ROOT

GRAPHICS/PRINTMAKING: ROB CHIPMAN

JEWELRY: CAROLANNE STALTERI

MIXED MEDIA: RONALD FEHR

PAINTING: ELIZABETH WALSH

PHOTOGRAPHY: GLENN LEWIS

SCULPTURE: MATT CLARK

HONORABLE MENTIONS

click on the artist's name to be taken to their website

COURTNEY LOCKHART - CERAMICS/POTTERY

MARIO CESPEDES - PAINTING

NANCY ANDRUK OLSON - PAINTING

SAUL YURIVILCA SALAZAR - PAINTING

RYAN RABBASS - PAINTING

SUSAN ZIVIC - PAINTING

HILL BRIN - MIXED MEDIA

T KURTZ - DRAWING/PASTEL

CHIP & LINDA BABB - JEWELRY

RICHARD DAWAVENDEWA - GRAPHICS/PRINTMAKING

RYAN SMITH - PHOTOGRAPHY

PAUL COUNTS - GLASS

 

 

PURCHASE AWARDS

click on the artist's name to be taken to their website

COURTNEY LOCKHART - CERAMICS/POTTERY

GILMORE SCOTT - PAINTING

NANCY ANDRUK OLSON - PAINTING

RICHARD DAWAVENDEWA - GRAPHICS/PRINTMAKING

CAROL ANN BAUER - CERAMICS/POTTERY